Sunday, March 21, 2010

Andriy Kluev: Official biography

First Vice Prime Minister of Ukraine since 11 March 2010. Successful businessman (nonferrous metallurgy and fuel and energy complex enterprises). Together with his brother Sergiy, is one of the richest men in Ukraine. Vice Prime Minister in 2003-2004, 2006. Head of Donetsk Box Federation since 2000.

Family and childhood:
Born on 12 August 1964 in Donetsk, Ukraine.
Married. Wife – Zhanna Klueva, 3 sons: Bogdan (1985), Kyrylo (1995), Sergiy (2003).

Education and Academic background:
1986 – Graduated with honor from Donetsk Polytechnic Institute, mining engineer, specialization – automatic performance and comprehensive mechanization of mining operations.
PhD in Technical Sciences (1989). Author of 18 scientific and technical inventions in the mining sector.

Languages spoken:
Ukrainian, Russian, English.

Work Experience and Political Life:
1983 – 1985 – underground mine worker at Zasyadko coalmine, Donetsk.
1985 – 1986 – underground mine worker at Gorkyi coalmine, Donetsk.
1986 – Deputy Head of the Mine Transport Department at Bilorichenska coalmine (‘VoroshylovgradC0al’), Lugansk (in that times – Voroshylovgrad), Ukraine.
1990 – 1991 – PhD student, research fellow at Donetsk Polytechnic Institute. Lecturer.
1991 -1994 – Engineering Director at the “Shelf” group. President at the “Promcomservice” JSC. General Director at the “Ukrpidshypnyk” JSC.
1994 – Deputy Chairman of Donetsk Regional Council on executive matters.
November 1995 – April 1996 – Deputy Chairman of Donetsk Regional Administration on the market relations development, privatization, and economy reforms.
1996 – 1998 – First Deputy Mayor of Donetsk City.
1996 – 2002 – Member of Donetsk City Council.
1998 – 2002 – Deputy Chairman of Donetsk Regional Administration on political and legal matters, development, manufacturing, and external economic relations.
December 2001 – elected as First Deputy Chairman of the Party of Regions.
April 2002 – Member of Parliament of Ukraine, Head of the Committee on Fuel and Energy, Nuclear Policy, and Nuclear Security.
2003 – 2004 – Vice Prime Minister of Ukraine. Head of the Governmental Committee on Industrial Policy, Ecology, and Emergency Matters.
April 2003 – elected as the Secretary of Political Council of the Party of Regions.
April 2006 – Member of Parliament of Ukraine (list of the Party of Regions).
August 2006 – Vice Prime Minister of Ukraine. Head of the Governmental Committee on the Economy Sectors Development.
September 2007 – March 2010 – Member of Parliament of Ukraine (snap election). Member of the Parliamentary Committee on Legal Policy.
April 2008 – elected as Deputy Chairman of the Party of Regions.
Since March 2010 – First Vice Prime Minister of Ukraine.

No comments: