Sunday, March 21, 2010

Andriy Kluev: Official biography

First Vice Prime Minister of Ukraine since 11 March 2010. Successful businessman (nonferrous metallurgy and fuel and energy complex enterprises). Together with his brother Sergiy, is one of the richest men in Ukraine. Vice Prime Minister in 2003-2004, 2006. Head of Donetsk Box Federation since 2000.

Family and childhood:
Born on 12 August 1964 in Donetsk, Ukraine.
Married. Wife – Zhanna Klueva, 3 sons: Bogdan (1985), Kyrylo (1995), Sergiy (2003).

Education and Academic background:
1986 – Graduated with honor from Donetsk Polytechnic Institute, mining engineer, specialization – automatic performance and comprehensive mechanization of mining operations.
PhD in Technical Sciences (1989). Author of 18 scientific and technical inventions in the mining sector.

Languages spoken:
Ukrainian, Russian, English.

Work Experience and Political Life:
1983 – 1985 – underground mine worker at Zasyadko coalmine, Donetsk.
1985 – 1986 – underground mine worker at Gorkyi coalmine, Donetsk.
1986 – Deputy Head of the Mine Transport Department at Bilorichenska coalmine (‘VoroshylovgradC0al’), Lugansk (in that times – Voroshylovgrad), Ukraine.
1990 – 1991 – PhD student, research fellow at Donetsk Polytechnic Institute. Lecturer.
1991 -1994 – Engineering Director at the “Shelf” group. President at the “Promcomservice” JSC. General Director at the “Ukrpidshypnyk” JSC.
1994 – Deputy Chairman of Donetsk Regional Council on executive matters.
November 1995 – April 1996 – Deputy Chairman of Donetsk Regional Administration on the market relations development, privatization, and economy reforms.
1996 – 1998 – First Deputy Mayor of Donetsk City.
1996 – 2002 – Member of Donetsk City Council.
1998 – 2002 – Deputy Chairman of Donetsk Regional Administration on political and legal matters, development, manufacturing, and external economic relations.
December 2001 – elected as First Deputy Chairman of the Party of Regions.
April 2002 – Member of Parliament of Ukraine, Head of the Committee on Fuel and Energy, Nuclear Policy, and Nuclear Security.
2003 – 2004 – Vice Prime Minister of Ukraine. Head of the Governmental Committee on Industrial Policy, Ecology, and Emergency Matters.
April 2003 – elected as the Secretary of Political Council of the Party of Regions.
April 2006 – Member of Parliament of Ukraine (list of the Party of Regions).
August 2006 – Vice Prime Minister of Ukraine. Head of the Governmental Committee on the Economy Sectors Development.
September 2007 – March 2010 – Member of Parliament of Ukraine (snap election). Member of the Parliamentary Committee on Legal Policy.
April 2008 – elected as Deputy Chairman of the Party of Regions.
Since March 2010 – First Vice Prime Minister of Ukraine.

Friday, March 19, 2010

Kostyantyn Gryshchenko: Official biography

Minister for Foreign Affairs of Ukraine (since 11 March 2010). Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary. Career diplomat who started his service at the Soviet Union MFA. Minister for Foreign Affairs of Ukraine in 2003-2005.

Family and childhood:Born on 28 Oktober 1953 in Kiev, Ukraine.
Married, with daughter. Has two grandsons.

Education and Academic background:
1975 – Graduated with honor from the Moscow State Institute of International Relations, Department of International Law. 1976 – United Nations Interpretation and Translation School.

Languages spoken:Ukrainian, Russian, English, French - fluent. Spanish.

Work Experience and Political Life:
1976 – 1980 – staff member of the United Nations Secretariat, New York, United States.

1981 Р1991 РMinistry of Foreign Affairs of the USSR (ranks from Attach̩ to the First
Secretary). 1985-1990 – work at the Consulate General of the USSR in Montreal, Canada. Appointed as Director of a newly formed Arms Control and Disarmament Programme until Ukraine’s independence.

1992 – 1995 – Counsellor, Head of Sector, Deputy Director, Director at Arms Control and Disarmament Directorate at the Ministry of Foreign Affairs of Ukraine, Kyiv, Ukraine.

1995 – 1998 – Deputy Minister for Foreign Affairs of Ukraine. Chairman of the National Committee of Ukraine on Disarmament. Deputy Chairman of the State Commission of Ukraine on Export Control Policy. Representative of Ukraine to the Joint Compliance and Inspection Commission under the START-I Treaty. Head of delegations of Ukraine to the Special Verification Commission under the INF, the Standing Control Commission under the ABM Treaty. Head of delegations of Ukraine on border delimitation negotiations with Russia, Belarus and Moldova. Chief negotiator on the Ukrainian-Russian talks on division of the Black Sea Fleet.

August 1998 – January 2000 - Ambassador of Ukraine to the Kingdom of Belgium, the Netherlands and Luxembourg. Head of Mission of Ukraine to NATO. Permanent Representative of Ukraine to the Organization for Proliferation of Chemical Weapons, the Hague.

1999 – 2003 – Member, Chairman of the United Nations Secretary General’s Advisory Board on Disarmament Matters.

January 2000 – September 2003 – Ambassador of Ukraine to the United States of America.

2003 – 2005 – Minister for Foreign Affairs of Ukraine.

2006 – 2007 – Adviser to the Prime Minister of Ukraine.

April 2008 – appointed as First Deputy Secretary of the National Security and Defense Council of Ukraine.

June 2008 – March 2010 – Ambassador of Ukraine to the Russian Federation.

Since 11 March 2010 – Minister for Foreign Affairs of Ukraine.

Thursday, March 11, 2010

Mykola Azarov: Official biography


Prime Minister of Ukraine (since 11 March 2010). Member of the Party of Regions. Former Vice Prime Minister/Acting PM, and the Minister of Finance in Viktor Yanukovych governments (2002-2005, 2006).

Family and childhood:
Born on 17 December 1947 in Kaluga, Russia. Father – Yan PAKHLO (1924), mother – Kateryna KVASNIKOVA (1927).
Married, wife – Ludmyla AZAROVA, son Oleksiy (1971).

Education and Academic background:
Graduated from the Moscow State University, specialization – geologist-geoscientists.

PHD in Geological and Mineralogical Sciences (1986), Professor (1991), Corresponding Member of the National Academy of Sciences of Ukraine (1997).

Languages spoken:
Russian (native), Ukrainian.

Work Experience and Political Life:
1971 – 1976 – Section Manager, Chief Engineer at the “TulaMineDrying”, Tula, Russia.
1976 – 1984 – Laboratory Chief, Head of Department at the Moscow-area Scientific Research and Project-Designing Coal Institute.
1984 – moved to Ukraine for permanent residence.
1984 – 1995 – Deputy Director, Director of Ukrainian State Scientific Research and Project-Designing Institute of Mining Technology, Geomechanics, and Mine Surveying, Donetsk, Ukraine.
1994 – 1998 – Member of Parliament of Ukraine, Head of the Budget Committee.
1995 – 1998 – Member of the Currency and Credit Regulation Council of the Cabinet of Ministers of Ukraine.
1997 – Member of the Supreme Economy Council of the President of Ukraine.
1996 – 2002 – Head of the State Tax Administration of Ukraine.
March-June 2001, 2003 – Head of the Party of Regions.
November 2002 – February 2005 – First Vice Prime Minister of Ukraine, Minister of Finance of Ukraine.
December 2004 – January 2005 (since times of Orange Revolution) – acting Prime Minister of Ukraine.
2006 – Member of Parliament of Ukraine, First Vice Prime Minister of Ukraine, Minister of Finance of Ukraine.
2007 – 2010 – Member of Parliament of Ukraine, faction of the Party of Regions. Head of the Party of Regions (2010).
Since 11 March 2010 – the Prime Minister of Ukraine.

Monday, November 2, 2009

Oleh Tiahnybok (Oleg Tyagnybok): official biography

41 y. o. Politician, Chairman of the “All-Ukrainian Union “Svoboda” (ukr. Freedom)” political party. Candidate for the post of the President of Ukraine in 2010.

Family and childhood:
Born on 17.11.1968 in Lviv (Ukraine) in a medical family. His grandfather, Ukrainian priest, was deported to Siberia for his convictions.
Married with 3 children (two daughters and son). Wife – Olga – doctor-epidemiologist.

Education and Academic background:
1993 – graduated from Lviv State Medical Institute, surgeon.
1999 – graduated from Ivan Franko Lviv State University, lawyer.

Work Experience and Political Life:
1989 – 1990 – nurse at Lviv Regional Clinical Hospital, First Surgery Department.
1990 – December 1991 – paramedic at Lviv Regional Clinical Hospital, Neurosurgery Department.
February 1990 – December 1991 – Head of the Medical Institute chapter of Students’ Brotherhood of Lviv.
Since 1991 – member of the Social-Nationalist Party of Ukraine.
1992 – 1995 – Head of the Students’ Brotherhood of Lviv. Member and co-Head of famous students’ hunger strikes of 1990 and 1992.
1993 – 1996 – internship training at the Urological and First Surgery Department at the Lviv City Clinical Emergency Hospital.
1994 – 1998 – Member of the Lviv Regional Council.
May 1995 – March 1999 – envoy of the Social-Nationalist Party of Ukraine on organizational work.
Since 1997 – Head of the Lviv Regional Organization of the Social-Nationalist Party of Ukraine.
1998 – elected as a Member of Parliament of Ukraine, 3rd convocation (Lviv region, by the majority voting system). Member of Budget Committee of the Parliament of Ukraine.
2002 – 2006 – Member of Parliament of Ukraine of 4th convocation (Lviv region, majority voting system).
July 2004 – expelled from the “Our Ukraine” faction of Viktor Yushchenko “for anti-Semitic and xenophobic statements”.
Since February 2004 – Chairman of the political party All-Ukrainian Union “Svoboda”.

Tuesday, October 27, 2009

Inna Bogoslovska: official biography

49 years old. Politician and lawyer. Member of Parliament. Candidate for Presidential election – 2010.

Family and childhood:
Born: August 5, 1960. Place of Birth: Kharkiv, Ukraine. Father – career military man, university lecturer; mother – lawyer.

Marital status:
Married with one daughter.

Education:
1982 – graduated with distinction from the Kharkiv Law Academy.
Honored lawyer of Ukraine.

Work Experience and Political Life:
1982 – 1992 – trainee lawyer, lawyer at the Kharkiv Regional Bar Association.
1990 – 1992 – part-time lawyer at the Vybir-89 law firm.
1993 - 1997 – lawyer, Director at the International Legal Service, LLC.
1997 – 1998 – Director at the International Auditor Service, LLC.
1998 – elected as a member of Parliament of Ukraine (3rd convocation), member of the parliamentary Committee on Finance and Banking.
2000 – 2002 – First Deputy Chairman of the parliamentary Committee on Budget.
2002 – 2003 – Chief Auditor at the International Auditor Service, LLC. President (founder) at the Consulting Group Prudence, LLC. One of the leaders of the Ozyme Pokolinnya Team (political block).
2003 – 2004 – Head of the State Committee on Regulatory policy and Entrepreneurship.
From February 2004 - President at the Consulting Group Prudence, LLC.
2007 – Deputy Minister of Justice of Ukraine.
From December 2007 – Member of Parliament of Ukraine (6th convocation), faction of the Party of Regions (No 4 in the electoral list). First Deputy Head of the parliamentary Committee on Culture and Religion.

Friday, October 23, 2009

Anatoliy Hrytsenko: official biography

52 years old. Member of Parliament of Ukraine (Our Ukraine – People Self-Defense faction). Ex-Minister of Defense, Candidate for the post of the President of Ukraine.

Family and childhood:
Born on 25.10.1957 in village Bagachivka, Zvenygorodsky district of Cherkassy region, Ukraine.
Married, wife – Yulia Mostova, journalist, Deputy Editor-in-Chief of Zerkalo nedeli weekly newspaper (http://www.zn.ua/), with 2 children.

Education and Academic background:
1979 – graduated from Kyiv Air Force Engineering High School.
1993 – Institute of Foreign languages of the US Department of Defense.
1994 – United States Air Force University (operation-strategical faculty).
1995 – Academy of the Armed Forces of Ukraine.
PhD in Technical Sciences.
Reserve Colonel of Ukrainian Army.

Languages spoken:
Ukrainian, Russian, English.

Work Experience and Political Life:
1979 – 1984 – Service in regular military units of Soviet Army.
1984 – 1992 – lecturer at the Kyiv Air Force Engineering High School.
1992 – 1994 – Head of the Analytical Department of the Research Center of the General Staff of the Armed Forces of Ukraine.
1996 – 1997 – Head of the Directorate of Military Security and Military Construction at the National Research Center of Defense Technologies and Military Security of Ukraine.
1997 – 1999 – Head of the Analytical Service of the National Security and Defense Council of Ukraine.
December 1999 – February 2005 – President of Razumkov Centre of Economic and Political Studies.
2005 – 2007 – Minister of Defense of Ukraine.
November 2007 – Member of Parliament of Ukraine (Our Ukraine – People’s Self-Defense faction). Head of the parliamentary Committee on National Security and Defense.

Friday, September 11, 2009

Sergey Tigipko: official biography

50 years old. Vice Prime Minister of Ukraine (since 11 March 2010). Successful businessman, banker. Candidate for the post of the President of Ukraine ('number 3' in the 1st round - 13.05% of votes). In 2004 – Head of the Presidential campaign headquarters of Viktor Yanukovych.

Family and childhood:
Born on 13.02.1960 in village Dragoneshty of the Lazovsky district of Moldova. Married. Has 4 children.

Education and Academic background:
1982 – graduated from Dnipropetrovsk Metallurgical Institute; specialization – engineer metallurgist.
Doctor of Economics.

Languages spoken:
Ukrainian, Russian, English.

Work Experience and Political Life:
1982 – 1984 – Military service in Soviet Army, tank forces.
Since 1984 – Deputy Director of Dnipropetrovsk Metallurgical Secondary Technical School for Studies and Pedagogical Work.
1986 – Head of the Department of Propaganda and Agitation of Dnipropetrovsk Komsomol (Young Communist League)Regional Committee.
1989 – First Secretary of Dnipropetrovsk Komsomol Regional Committee.
1991 – Deputy Chairman of the Management Board of the Dnipro commercial bank.1992 - Chairman of the Management Board of the PrivatBank.
1994 – 1997 – Outside Consultant to the President of Ukraine (Leonid Kuchma) for Monetary Policy.
1997 – Vice-Prime-Minister of Ukraine for Economy.
1997-2001 – Deputy Head of the State Commission for the Administrative Reform of Ukraine, member of the Supreme Economic Council of the President of Ukraine.
1999 – Minister of Economy of Ukraine.
2000 – Member of Parliament of Ukraine.
2002 – Chairman of the National Bank of Ukraine.
2005 - Chairman of the Management Board of the TAS Financial Industrial Group.
Since 2007 - Chairman of the Management Board of the LLC Svedbank (ex-TAS-CommerceBank).
2008 – Outside Councilor to the Prime Minister of Ukraine, co-Chair of the Council of Investors at the Cabinet of Ministers of Ukraine.
On 16 June 2009 left all the business positions, and concentrated on his political activities.
Since 11 March 2010 - Vice Prime Minister of Ukraine.